Szanowni Państwo!

Minął już 87 rok działalności Towarzystwa Śpiewu „Halka”. Rok 2010 był dla nas wyjątkowym, obfitował bowiem w wiele znaczących i różnorodnych wydarzeń. Okres ten podobnie, jak poprzednie lata, ponownie wniósł w nasze śpiewacze życie nowe doświadczenia i przeżycia był inspiracją do dalszej pracy. Sprawił nam moc niesamowitych wrażeń.
Aby przybliżyć informacje o naszym Zespole muszę na początek poinformować, że w chwili obecnej nasz Chór liczy 35 członków, w tym:

  • 13 sopranów,
  • 9 altów,
  • 7 tenorów
  • 6 basów.

Nie wszyscy członkowie jednak czynnie biorą udział w pracach Chóru. Stwierdzić należy, że aktywnością na rzecz naszego Towarzystwa poszczycić się może jedynie około 23-25 członków.
Nasze próby odbywają się dwa razy w tygodniu w sali udostępnionej nam przez sponsora – „Soda Polska Ciech” - Dywizja Sodowa w Inowrocławiu.
2010 rok był wspaniała okazją do zaprezentowania się mieszkańcom Inowrocławia i naszego regionu. Mieliśmy ponadto możliwość zaprezentowania naszego bogatego repertuaru również poza granicami naszego kraju.
W czerwcu tego roku, po raz drugi w naszej karierze śpiewaczej, wyjechaliśmy do Włoch. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym zdecydowaliśmy się uczestniczyć w festiwalu chóralnym oraz zwiedzić Rzym i jego okolice. Zaproszenie z Włoch na XIII Międzynarodowy Festiwal Chórów „Alta Pusteria” przyszło w lutym tego roku. Ochoczo wzięliśmy się do pracy, aby sprostać wymaganiom organizatorów. Logistyką zajął się nasz Prezes Eugeniusz Kubski, stroną muzyczną - dyrygent Waldemar Szafrański.
W ubiegłym roku wzięliśmy udział w 23 koncertach. Uważamy, że wszystkie były dla nas bardzo znaczące i ważne. I tak:
Początek roku rozpoczęliśmy jak zwykle koncertami kolęd w inowrocławskich kościołach: Chrystusa Miłosiernego i Św. Krzyża, a także w Sanktuarium Maryjnym w Markowicach.
W styczniu daliśmy również koncert charytatywny. Zaśpiewaliśmy dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Inowrocławiu. Koncerty takie są dla nas zawsze wielkim przeżyciem i dają wiele satysfakcji oraz pozytywnie nas nastrajają.
23 stycznia 2010 r. odbył się doroczny „Bal Śpiewaka”, na którym również członkowie Chóru dali niewielki koncert, wzbudzając ogólny aplauz wśród uczestników Balu. Nasze bale wzbudzają duże zainteresowanie i przyciągają do nas coraz to nowych fanów.
W marcu tradycyjnie z okazji Dnia Kobiet nasz Prezes nie zapomniał o koleżankach z chóru. Na jednej z prób otrzymałyśmy miłe upominki.
Również w tym miesiącu od zaprzyjaźnionego chóru „Echo” z Tczewa otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w „Koncercie Wiosennym” z okazji 750-lecia miasta Tczewa. Na koncercie zaprezentowaliśmy 16 utworów, które zostały nagrodzone gromkimi oklaskami.
W dniu 30 kwietnia nasz druh Michał Gawroński zaprosił cały Chór na uroczystość zawarcia swojego związku małżeńskiego w Urzędzie Stanu Cywilnego w Inowrocławiu. Były uściski, życzenia i wspólne „Sto lat” dla nowożeńców.
Miesiąc maj to jak zwykle „Wiosna w Solankach”. To również okazja do spotkania się z zaproszonymi chórami z miast naszego regionu. Byliśmy oczywiście gospodarzami Przeglądu Chórów, a zarazem jednym z wielu uczestników.
Koncert odbył się 23 maja. Wystąpiliśmy z interesującym i różnorodnym repertuarem.
19 czerwca w Toruniu odbył się ślub syna naszej druhny Elżbiety Jasińskiej. Naszym pięknym śpiewem uatrakcyjniliśmy mszę świętą, na której odbyły się zaślubiny Michała i Kasi.
Po takich podniosłych momentach nadszedł czas na zasłużony odpoczynek, który jednak został połączony z ambitnymi obowiązkami.
Wyjechaliśmy do Włoch na wspomniany już wcześniej Festiwal.
25 czerwca przybyliśmy do przepięknej doliny Pusteria w Dolomitach. Widoki ośnieżonych szczytów górskich były cudowne, ale nie mieliśmy zbyt wiele czasu na ich podziwianie, bo program koncertów był napięty. Występy festiwalowe odbywały się w 11 miastach północnego Tyrolu, od miejscowości Brunico po urokliwe miasteczko Sillian. Chóry prezentowały swoje umiejętności w 6 kategoriach: m.in. muzyce sakralnej, ludowej, świeckiej polifonicznej oraz popularnej. „Halka” w czasie dwóch dni pobytu na festiwalu dała 5 koncertów. W San Candido na zakończenie tej muzycznej uczty wzięliśmy udział w kolorowej paradzie 84 chórów, które głosami 3200 śpiewaków wspólnie odśpiewały „Ave Verum” Mozarta, „Va` Pensiero” Verdiego oraz przepiękną pieśń „Signore delle cime” de Marzi`ego. Zaśpiewanie tych pieśni było dla nas wrażeniem nie do opisania ! Z Val Pusterii wyjeżdżaliśmy bogatsi o nowe doświadczenia, znajomości, a niektórzy z nas zawarli nawet całkiem egzotyczne przyjaźnie.
Obowiązki skończyły się i nastał czas przyjemności. Wyruszyliśmy do Rzymu i Watykanu.
Wszędzie nieprzebrane tłumy różnojęzycznych turystów, 3-godzinne kolejki po bilety w prażącym słońcu! To nic! Widoki przepięknych Ogrodów Papieskich, a także rzeźb i obrazów w Muzeach Watykańskich oraz przecudnej urody fresków w Kaplicy Sykstyńskiej zrekompensowały nam wszelkie niedogodności. Wielkim przeżyciem było zejście do Grot Watykańskich i modlitwa przy grobie Naszego Papieża, któremu zaśpiewaliśmy Jego ukochaną „Barkę”. Wielu z nas ze wzruszeniem wspominało specjalną audiencję „Halki” u Jana Pawła II 29 czerwca 1995 roku. „Zaliczyliśmy” też obowiązkowo Bazylikę i Plac Św. Piotra.
W następnym dniu rozpoczęliśmy zwiedzanie Wiecznego Miasta od Pizza Navona, z jego przepięknymi barokowymi fontannami i Bazyliką Św. Agnieszki w Agonii. Byliśmy również na Pallatynie, wrzuciliśmy parę eurocentów do fontanny di Trevi, wędrując wąskimi uliczkami dotarliśmy do Schodów Hiszpańskich. Idąc dalej wdrapaliśmy się na monumentalny Ołtarz Ojczyzny, czyli pomnik Wiktora Emanuela II, z którego roztaczał się fantastyczny widok na Plac Wenecki i centrum Rzymu. Stąd już niedaleko było do Kapitolu. Z tarasu usytuowanego za pałacem Senatorskim mieliśmy doskonały widok na Forum Romanum. Ostatnim etapem naszej podróży, do którego dotarliśmy późnym popołudniem, było Coloseum, czyli Amfiteatr Flawiusza – jedno z najsłynniejszych i najpiękniejszych miejsc historycznych Rzymu. Bardzo zmęczeni, ale usatysfakcjonowani wyprawą wróciliśmy do hotelu we Fiuggi.

W przedostatnim dniu naszego pobytu we Włoszech zwiedziliśmy romańsko-gotycko-bizantyjską Bazylikę Św. Antoniego w Padwie, która zadziwiła nas swoją konstrukcją, dużym zróżnicowaniem wnętrza i pięknymi freskami. Zmęczeni 40 stopniowym upałem dotarliśmy po wieczór do przygranicznego Tarvisio, gdzie nocowaliśmy, a nazajutrz skończyła się nasza włoska przygoda.
Zapewne dla wszystkich uczestników była to kapitalna wyprawa. Dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji, wzruszeń, przeżyć duchowych, ponownie zintegrowała zespół, który na co dzień jest nieomal jedną, wielką rodziną.
Po powrocie z Włoch nie rozpoczęliśmy jednak jeszcze zasłużonych wakacji, ponieważ otrzymaliśmy zaproszenie i 11 lipca uczestniczyliśmy we mszy św. odpustowej w Sanktuarium Maryjnym Ojców Oblatów w Markowicach. Zaprezentowaliśmy tam piękny repertuar religijny. Eucharystii przewodniczył gnieźnieński bp pomocniczy Wojciech Polak.
Natomiast 17 lipca nasz druh Piotr Cichocki w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu zawierał związek małżeński. W związku z powyższym wielką radością i przyjemnością dla naszego chóru był udział we mszy świętej, na której m.in. druhna Ania zaśpiewała Młodej Parze przepiękną pieśń „Ave Maria”.
29 sierpnia Towarzystwo Śpiewu „Halka” otrzymało specjalne zaproszenie do wzięcia udziału we mszy świętej, która odbyła się z okazji 30 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryji Panny w Inowrocławiu.
Wrzesień rozpoczął się smutną wiadomością o śmierci naszej druhny Marysi Dutkiewicz. Członkiem chóru była od 2003 roku. Była osobą bardzo miłą, sympatyczną i przez wszystkich lubianą. Wzięliśmy udział we mszy świętej pogrzebowej w kościele pw. św. Marcina Biskupa w Jaksicach w dniu 11 września.
W październiku minęło czterdzieści lat pięknie prześpiewanych w „Halce” i ponad dwadzieścia lat pełnienia funkcji Prezesa Towarzystwa przez naszego druha Eugeniusza Kubskiego. W związku z tym na Jego ręce z okazji Dnia Animatora Kultury 2010 Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza wystosował list z życzeniami i gratulacjami.
Datę 7-go listopada zapamiętamy szczególnie, bowiem w tym dniu w kościele pw. św. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu odbył się Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny z okazji Święta Niepodległości pt. „Od Chopina do wspólnej Europy”. Finałowym dziełem koncertu była kompozycja Ludwiga van Beethovena „Fantazja c-moll op. 80 na fortepian, chór i orkiestrę. Wraz z pianistą Jarosławem Drzewieckim i orkiestrą Symfoniczną „Pro Arte” pod dyrekcją Igora Pylatyuka z Ukrainy wystąpiły połączone chóry inowrocławskie: Chór PSM I i II st., Zespół Wokalny „Pro Arte” oraz Towarzystwo Śpiewu„Halka”. Chóry zostały przygotowane przez: Danutę Szyma, Annę Drogowską i Waldemara Szafrańskiego.
Udział w tym koncercie stanowił dla naszego chóru nie lada wyzwanie. Początki były trudne, jednak doskonale sprostaliśmy zadaniu i w efekcie gromkie oklaski wynagrodziły nam wszelkie trudy.
Kończąc nasz pracowity rok w dniu 13 grudnia wystąpiliśmy z koncertem kolęd dla emerytów Dywizji Sodowej Inowrocław, 17 grudnia w Instytucie im. Józefa Glempa odbyło się spotkanie z okazji 81 urodzin kardynała połączone z promocją książki pt. „Kardynał Józef Glemp. Ostatni taki Prymas” autorstwa Mileny Kindziuk. Spotkanie to umilił koncert kolęd w naszym wykonaniu. Ostatnim wydarzeniem w ubiegłym roku, na które zostaliśmy specjalnie zaproszeni była wigilia dla Zarządu i pracowników inowrocławskiej Dywizji Sodowej. I tutaj zostaliśmy nagrodzeni gromkim aplauzem za wykonanie prześlicznych polskich kolęd.
To tyle na temat wydarzeń i naszych koncertów w ubiegłym roku.
Pragnę jeszcze nadmienić, że w roku 2010 odbyły się 4 zebrania Zarządu oraz w dniu 09 marca Walne Zebranie Towarzystwa, na którym gościliśmy Pana Stanisława Skrobackiego – Przewodniczącego MZZ przy Dywizji Sodowej Inowrocław oraz Pana Jarosława Kuźmińskiego Vice-Przewodniczącego NSZZ „Solidarność” przy Dywizji Sodowej Inowrocław oraz Panią Katarzynę Kościelską – szefową mediów zakładowych.

Szanowni Państwo !

Na dzisiejszym zebraniu zostanie wybrany nowy Zarząd. Zatem pozwólcie, że krótko podsumuję upływającą kadencję.
W ostatnich 4 latach daliśmy 86 koncertów, co w stosunku do poprzedniej kadencji, w której odbyły 72 koncerty jest dużym wzrostem. Jesteśmy z tego bardzo zadowoleni i usatysfakcjonowani, tym bardziej, że nasz chór miał okazje zaprezentować się w naprawdę dużych dziełach.
Uważamy, że do najważniejszych wydarzeń minionej kadencji należały:

  1. w 2007 roku – koncert w inowrocławskim ratuszu z okazji „Imienin Inowrocławia,
  2.  udział w IV Chełmińskich Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych, skąd przywieźliśmy wyróżnienie,
  3.  najważniejszym wydarzeniem 2008 roku był jubileusz 85-lecia naszego Towarzystwa; w trakcie przepięknie przygotowanego koncertu wielu z nas otrzymało zaszczytne odznaczenia i wyróżnienia,
  4. w październiku 2008 roku spotkała nas duża niespodzianka, do Inowrocławia przyjechał męski chór „Quartettverein” z miasta partnerskiego Bad Oyenhausen z Niemiec. W trakcie wspólnych spotkań i koncertów zaprzyjaźniliśmy się bardzo z członkami Kwartetu, co zaowocowało zaproszeniem „Halki” na 120-lecie tego chóru.
  5. w listopadzie Święta Królowa Jadwiga została patronką naszego miasta, stanowiliśmy oprawę muzyczną uroczystej mszy z tej okazji;
  6.  ważnym wydarzeniem 2009 roku był udział w jubileuszu naszego sponsora. „Soda Polska Ciech” – Dywizja Sodowa w Inowrocławiu obchodziła 130-lecie swojego istnienia.
  7.  latem nasz chór udał się z rewizytą do niemieckich przyjaciół, gdzie uświetniliśmy swoim występem odnowienie po 20 latach umowy partnerskiej między miastami Inowrocław i Bad Oyenhausen. Resztę czasu przeznaczyliśmy na wspólne koncerty z chórem Quartettverein, zwiedziliśmy Berlin, Poczdam oraz Bad Oyenhausen i jego okolice.
  8. w dniu 24 października 2009 roku nasze Towarzystwo wzięło udział w Konkursie o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Bydgoszczy. W kategorii chórów mieszanych osiągnęliśmy duży sukces zajmując II miejsce.
  9. 22 listopada wspólnie z inowrocławskimi chórami wzięliśmy udział w Koncercie Cecyliańskim.

Licznych i ciekawych dla nas wydarzeń było więcej, nie sposób je wszystkie wymienić, dlatego kończąc moje sprawozdanie pozwólcie Państwo, że w imieniu ustępującego Zarządu skieruję słowa podziękowań tym wszystkim osobom, które służyły nam swoją radą, pomocą i wsparciem naszych przedsięwzięć, które przyczyniły się do rozwoju naszego towarzystwa, a bez których działalność Chóru byłaby czasami wręcz niemożliwa.
W szczególności dziękujemy naszemu sponsorowi - Zarządowi Spółki „Soda Polska Ciech” – Dywizja Sodowa w Inowrocławiu oraz mocno nas wspierającą Panią Dyrektor Organizacji i Zarządzania Ewą Fic-Niewiadomską, Związkom Zawodowym działającym w tej Spółce w osobach Pana Stanisława Skrobackiego i Marka Wiśniewskiego. Urzędowi Miasta Inowrocławia, a szczególnie Pani Barbarze Kasińskiej – Kierownikowi Referatu Kultury i Promocji, która zawsze pobudza naszą inwencję twórczą.
Zarządowi i Radzie Artystycznej PZCHiO Oddział w Bydgoszczy za współpracę i pomoc.
Dziękujemy również Panu Krzysztofowi Walczakowi – Prezesowi Radia „GRA” w Inowrocławiu za fachową pomoc w przygotowaniu nagrań płytowych naszych pieśni i kolęd, które udało się nam wydać w latach 2008 i 2009 oraz Pani Grażynie Ozorowskiej – Dyrektorowi Kujawskiego Centrum Kultury. Pani Kasi Kościelskiej, która na łamach prasy zakładowej propaguje naszą śpiewaczą ideę, dyrygentowi Panu Waldemarowi Szafrańskiemu za przygotowywanie naszego repertuaru, a także Prezesowi Eugeniuszowi Kubskiemu za wkład i zaangażowanie w działalność chóru.


Druhny i Druhowie !
Minęła kolejna kadencja, ale to przecież nie koniec naszej działalności. Przed nami wciąż nowe wyzwania!
Mobilizujmy się, aby nasz repertuar był zawsze ciekawy, ambitny i efektowny. Tylko z takim mamy szansę zaprezentować się szerokiej, także międzynarodowej publiczności. Zdyscyplinujmy się, bo przez to osiągniemy sukces! Zaangażujmy nasze niekłamane pasje, które będą wzorem do naśladowania przez następne pokolenia chórzystów!
Nigdy nie spoczywajmy na laurach!

I tymi słowami kończę moje sprawozdanie. Dziękuję za uwagę.

CZEŚĆ PIEŚNI !


 

Sporządziła: Barbara Zygmańska

Sekretarz Zarządu Towarzystwa Śpiewu „Halka”

 

Poprawiony (niedziela, 29 października 2017 18:38)

 
Sponsorzy
Reklama