Podsumowanie działalności Towarzystwa Śpiewu „Halka” za rok 2019.

27sg ovn2_170828nowy

         Ten rok był zupełnie wyjątkowy w działalności naszego Towarzystwa. To rok niesamowitych, wielokrotnych sukcesów. To rok takiej ilości koncertów, jakich nigdy w tym chórze nie było. To zasługa naszego prezesa Zarządu Eugeniusza Kubskiego, który jest naszym bardzo sprawnym menedżerem oraz dyrygenta Waldemara Szafrańskiego. To również nasza zasługa, nas, chórzystów. Nas, którzy uczęszczaliśmy na próby. Nas, którzy braliśmy udział w wielu koncertach, konkursach i nas, którzy jeździliśmy na warsztaty chóralne, po to, żeby zdobywać wiedzę o śpiewie i ćwiczyć głos.

Tak więc: w 2019 roku koncertów było 47! To niesamowita ilość. A rozpoczęliśmy koncertować już 4 stycznia 2019 roku. Chór nasz, wraz z 300 innymi wykonawcami, wziął udział we wspaniałym, historycznym widowisku przy inowrocławskiej bazylice mniejszej. Było to widowisko plenerowe z okazji setnej rocznicy powrotu Kujaw Zachodnich do Polski pt. „Droga ku niepodległości”. Przedstawiło historię Powstania Wielkopolskiego w pigułce. Mimo zimowej, mroźnej aury publiczność nie żałowała nam gorących oklasków.

Zaraz po tym projekcie chór kontynuował sezon kolędowy. Daliśmy m.in. koncerty pn. "Wieczór Kolęd" w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowej Wsi Wielkiej. Były one wyjątkowo udane, a to za sprawą przemiłej publiczności. Śpiewaliśmy kolędy w kościele pw. św. św. Konstancji i Mikołaja w Gniewkowie oraz charytatywnie, po raz dwudziesty, zaśpiewaliśmy dla mieszkańców DPS w Parchaniu.

W marcu prezes Eugeniusz Kubski poinformował nas na Walnym Zebraniu, że otrzymaliśmy z Zarządu Głównego PZCHiO w Warszawie Certyfikat Skarbnicy Kultury było to dla nas ogromne wyróżnienie.

Maj rozpoczęliśmy od uczczenia dwusetnej rocznicy urodzin wielkiego kompozytora i twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki. Z tej okazji w Bydgoszczy, wspólnie z chórzystami z Białych Błot, Żnina, Grudziądza i oczywiście Bydgoszczy zaśpiewaliśmy w koncercie na Jego cześć.

Z racji tego, że „Halka” od kilku lat brała czynny udział w Koncertach Maryjnych organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Narodowej. Jest on nagrodą za dorobek upowszechniania piękna pieśni polskiej. To Miasta Bydgoszczy, nie mogło nas zabraknąć i w 2019 roku. Tak więc 12 maja w Katedrze Bydgoskiej zaśpiewaliśmy w IX Koncertach Maryjnych z Różą.

Kulminacją naszych intensywnych, kilkumiesięcznych prób był udział w V Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Dawnej im. Grzegorza G.Gorczyckiego „Ars Longa” w Poznaniu. Rywalizacja, która była bardzo duża dała nam wygraną. Ulegliśmy tylko poznańskiemu chórowi „Alla Fine”, tym nie mniej przywieźliśmy do Inowrocławia niesamowite nagrody - najważniejszą Złotą Longę, wyróżnienie za całokształt prezentacji artystycznej oraz nagrodę dla najlepszego dyrygenta. W konkursie tym śpiewa się wyłącznie utwory dawne kompozytorów z epoki średniowiecza, renesansu i baroku. I być może to, że zaśpiewaliśmy z małym zespołem instrumentalnym dało nam tak duży sukces.

W maju była jeszcze coroczna „Wiosna w Solankach”. A w czerwcu na zaproszenie chóru męskiego Quartettverein, wyjechaliśmy do Bad Oeynhausen. Okazje były dwie. Ten wspaniały niemiecki chór obchodził jubileusz 130-lecia działalności, a nasze miasta 30-lecie partnerstwa. W Bad Oeynhausen daliśmy kilka koncertów, m.in. w Ratuszu. I trzeba tu zaznaczyć, że naszym chórem na „niemieckich”koncertach, w zastępstwie dyrygenta Waldemara, dyrygowała młoda dyrygentka pani Natasza Kiełpińska. To była wspaniała współpraca. Oklaskiwano nas gorąco na koncercie jubileuszowym w Theater im Park. Na drugi dzień razem z niemieckimi chórzystami oraz niemiecką orkiestrą dętą i francuską orkiestrą FIMES, wzięliśmy udział w koncercie połączonych chórów w Kurparku. To był wspaniały, wspólny projekt. Ten koncert fantastycznie zademonstrował, jak piękne może być międzynarodowe porozumienie. Chóry i orkiestry połączył wspólny śpiew i wspólne granie. Czerwiec zakończyliśmy udziałem w święcie patronki Inowrocławia.

W lipcu po raz trzeci z rzędu nasi śpiewacy wyruszyli do Hiszpanii na warsztaty chóralne do Calelli. Pracowali z nami wspaniali chórmistrze, m.in. prof. Maciej Jaśkiewicz z Toronto, dr Lucia Beresova oraz prof. Iwona Wiśniewska – Salamon. Śpiewaliśmy, bawiliśmy się i zwiedzaliśmy. 17 dni w Hiszpanii i Francji zleciało jak błyskawica. Koncertowaliśmy, zwiedziliśmy mnóstwo miejsc, m.in. Barcelonę z jej najważniejszymi zabytkami, Montserrat, Figueres, Gironę, Loret de Mar, Tossa de Mar. Pojechaliśmy na wycieczkę do Andory, odwiedziliśmy Carrcassone, a w drodze powrotnej do domu spędziliśmy dwa dni w Lourdes.

Po wakacyjnej przerwie rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego w tym roku konkursu i 27 września wyjechaliśmy do Sławy na VIII Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej, skąd przywieźliśmy Srebrne Pasmo.

20 października wróciliśmy z IV Przeglądu Chórów o Kryształowego Anioła Prezydenta Miasta Torunia jako zwycięzcy. Zajęliśmy tam I miejsce oraz otrzymaliśmy nagrodę pieniężną i piękną statuetkę Kryształowego Anioła.

I jeszcze w październiku wzięliśmy udział w czwartym naszym w 2019 roku konkursie. Był to konkurs o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy. Pojechaliśmy i wyśpiewaliśmy Złoty Dyplom.

13 grudnia, po kilku latach nieobecności, na zaproszenie Prezesa Zarządu Ciech Soda Polska w Inowrocławiu, zaśpiewaliśmy na spotkaniu opłatkowym byłych pracowników zakładu. A kończąc nasze koncerty 15 grudnia, wzięliśmy jeszcze udział we mszy św. z okazji 90.rocznicy urodzin kard. Józefa Glempa, którą koncelebrował ks. Prymas Wojciech Polak.

To był wspaniały i niezapomniany rok. Czy następne będą równie intensywne , czy będą obfitowały w wygrane konkursy i piękne koncerty? Czy zasilą nasze szeregi nowi członkowie? Wielkimi krokami zbliża się jubileusz 100-lecia chóru. Musimy pozostać zaangażowani i ciężko pracować, a sukces będzie murowany.

 

Elżbieta Jasińska 

 
Sponsorzy
Reklama